Czech (Čeština)
Czech (Čeština)
English (en-GB)

Krásná vína

USA

OBJEVTE S NÁMI CHUTĚ A VŮNĚ USA

USA

Dominus Estate

 

Producent vína se sídlem v údolí Napa, který vyrábí jedno z nejlepších tzv. "kultovních" Cabernetů. Majitel, Christian Moueix, který toto vinařství spoluvlastní již od roku 1982, se tak, díky doporučení Roberta Mondaviho, vedle věhlasného Chateau Petrus z Pomerolu věnoval i novosvětským vínům. Panství je založeno na vinici Napanook, která je pozoruhodná tím, že je vůbec jedním z prvních míst osázených hrozny v oblasti Napa Valley. Specializují se na odrůdy tolik typické pro Bordeaux v čele s odrůdou Cabernet Sauvignon.

USA

Spottswoode Winery

 

Vinařství založené v roce 1982, které hospodaří na cca 17 hektarech v proslulém Napa Valley v Santa Helena AVA. Tento statek byl však založen již v roce 1882 německým emigrantem Georgem Schonewaldem, který se věnoval především hotelovému bussinesu. V roce 1908 nový majitel George Allen přejmenoval usedlost na Lyndenhurst, což je dnes také jedna ze single vineyard tohoto vinařství. V roce 1910 pak usedlost koupila Susan Spotts a přejmenovala ji na Spottswoode, jejíž název nese dodnes. Největšího rozmachu a věhlasu dosáhlo toto vinařství po roce 1972, kdy panství koupil Jack a Mary Novak – především pak díky Mary dosáhla jejich vína nejen kvalitativního posunu, ale také věhlasu a známosti. V roce 1982, prvním roce „nového“ vinařství vyrobili prvních 1200 kartonů vína ze 100% odrůdy Cabernet Sauvignon.

USA

Dalla Valle Vineyards

 

Dalla Valle Vineyards je vinařství založené v roce 1986 Naoko a jejím zesnulým manželem Gustavem Dalla Valle v Oakville v Nappa. Původně chtěli vytvořit luxusní resort, ale když objevili potenciál místa, změnili názor a rozhodli se vyrábět víno. Začali s pouhými třemi hektary vinic a vysadili Cabernet Franc a Merlot vedle Cabernet Sauvignon na stráních – navzdory tehdejší praktikám. Přestože tak bylo hospodaření nákladnější, kvalita se brzy prokázala. Vinařství pak bylo katapultováno ke hvězdám v okamžiku, kdy Robert Parker udělil 100 bodů vínu Maya 1992, jako teprve druhému vínu z USA. Víno však nebylo pro region vůbec typické – tříslovité a vystavěné pro dlouhé zrání v lahvi, navíc v cuvée dominoval Cabernet Franc. Dnes je Dalla Valle nepochybně jedním z nejrespektovanějších jmen Napa – a Kalifornie – s Naoko a její dcerou Mayou u kormidla.

USA

Promontory

 

Promontory se během poměrně krátké doby stalo jedním z nejdůležitějších nejvýznamnějších vinařství v Napa. Příběh začíná v 80. letech 20. století, kdy H. William Harlan, zakladatel vinařství Harlan Estate a Bond, při pěší tůře podél jihozápadního hřebene Oakville objevil nádherné, téměř zapomenuté místo s vinicemi. Bohužel, nebylo ke koupi, nicméně vytrvalost se vyplatila a v roce 2008 toto panství rodina Harlanových koupila. První ročník tohoto unikátního vína, 2009, byl uveden na trh až v roce 2015 a stal se jedním z hitů toho roku. Přestože se jedná pouze o jednu odrůdu, tedy Cabernet Sauvignon, cuvée se sestává z více než 30 různých plotů s absolutně odlišnými podmínkami. Pro USA je také naprosto netypické zrání vín v sudech z Rakouska. Vína Promontory jsou předurčena k dlouhému zrání v lahvi, aneb, čas je nejlepší přítel Promontory – stejně jako lidé, tato vína dokážou sama sebe poznat až s věkem.